Pomeranian Club of Ontario - ONPOMS

PCOO Board
PCOO archives
PCOO Events
PCOO Membership Information & Application
Welcome
PCOO Breeders
PCOO Newsletter - Under Construction
Links
Contact Us


Pomeranian Club of Ontario Archives


Executives: 1990, 1991, 1992, 1993, 1994, 1995, 1996, 1997, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017

Specialties: 1991, 1992, 1993, 1994, 1995, 1996, 1997, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010 2011 2012 2013 2014

Boosters: 2015 - August 8th 2015 - August 9th 2016 - August 6th 2016 - August 8th



The first official meeting of the Pomeranian Club of Ontario was held on December 17, 1989 at the Credit Valley Show in Toronto to elect the first executive and to approve the constitution. At that meeting there was 11 members present: Gail Christie, Elizabeth Dupuis, Bob and Brenda Gibson, Matt Heindl, Bob and Barb MacCrimmon, Diane McWhinnie, Frank and Marlene Penney, and Eda VanderVeen. Also present at the meeting was Mr. Don Palmer representing the Canadian Kennel Club who had been invited to chair the meeting.

The first executive consisted of Marlene Penney as President, Eda VanderVeen as Vice-President, Barbara MacCrimmon as Secretary and Newsletter Editor, Bob Gibson as Treasurer and Gail Christie, Brenda Gibson, Matt Heindl and Dianne McWhinnie as Directors. The first newsletter was published in February, 1990. On June 1, 1990 the Club was recognized officially by the Canadian Kennel Club.

The Pomeranian Club of Ontario's first conformation and obedience sanction match was held on Sunday, August 26, 1990 at Lake Ontario Park in Kingston under the chairmanship of Barbara MacCrimmon. Using Marlene Penney's words in her Presidents Message in the following newsletter, the sanction match was a "smashing SUCCESS!!". As a result of this success the Pomeranian Club of Ontario was now allowed to hold its first Specialty which was to occur in September, 1991 at Cornwall in conjunction with the Pomeranian Club of Canada Specialty.






























1990 Executive

President       Marlene Penney
Vice-President  Eda VanderVeen
Secretary       Barbara MacCrimmon
Treasurer       Bob Gibson

Directors       Gail Christie
                Brenda Gibson
                Matthew Heindl
                Diane McWhinnie


Back to Top


1991 Executive

President       Elizabeth Dupuis
Vice-President  Annelies Davis
Secretary       Barbara MacCrimmon
Treasurer       Bob Gibson

Directors       Brenda Gibson
                Matthew Heindl
                Margaret Jennings
                Diane McWhinnie


Back to Top


1992 Executive

President       Annelies Davis
Vice-President  Matthew Heindl
Secretary       Barbara MacCrimmon
Treasurer       Margaret Jennings

Directors       Valerie Diaz
                Cheryl Drain
                Diane McWhinnie
                Brenda Seidle


Back to Top


1993 Executive

President       Annelies Davis
Vice-President  Matthew Heindl
Secretary       Barbara MacCrimmon
Treasurer       Margaret Jennings

Directors       Cheryl Drain
                Brenda Seidle
                Sharon Shibley
                Nancy Smulders


Back to Top


1994 Executive

President       Annelies Davis
Vice-President  Nancy Smulders
Secretary       Barbara MacCrimmon
Treasurer       Joyce Pal

Directors       Cheryl Drain
                Layne Taylor


Back to Top


1995 Executive

President       Annelies Davis
Vice-President  Nancy Smulders
Secretary       Barbara MacCrimmon
Treasurer       Joyce Pal

Directors       Cheryl Drain
                Layne Taylor
                Lesley Silliker
                Rick Deschamps


Back to Top


1996 Executive

President       Rick Deschamps
Vice-President  Nancy Smulders
Secretary       Barbara MacCrimmon
Treasurer       John Drain

Directors       Annalies Davis
                Cheryl Drain
                Marie Jacques
                Joyce Pal
                Lesley Silliker
                Larry Surtees


Back to Top


1997 Executive

President       Rick Deschamps
Vice-President  Nancy Smulders
Secretary       Barbara MacCrimmon
Treasurer       Joyce Pal

Directors       Annalies Davis
                Marie Jacques
                Larry Surtees
                Bob MacCrimmon
                Georgina Greer
                Sharon Shibley
                Sue Bartram


Back to Top


1998 Executive

President       Rick Deschamps
Vice-President  Larry Surtees
Secretary       Bob Gibson
Treasurer       Harry Burt
Past President  Annalies Davis

Directors       Barbara Froude
                Brenda Seidle
                Sharon Shibley
                Christine Surtees


Back to Top


1999 Executive

President       Margaret Jennings
Vice-President  Vacant
Secretary       Bob Gibson
Treasurer       Harry Burt
Past President  Rick Deschamps

Directors       Barbara Froude
                Brenda Seidle
                Sharon Shibley


Back to Top


2000 Executive

President       Margaret Jennings
Vice-President  Sharon Shibley
Secretary       Bob Gibson
Treasurer       Harry Burt
Past President  Rick Deschamps

Directors       Susan King-Wallace
                Matthew Heindl
                Kathy Lake


2001 Executive

President       Kathy Lake
Vice-President  Sharon Shibley
Secretary       Bob Gibson
Treasurer       Harry Burt
Past President  Rick Deschamps

Directors       Matthew Heindl
                Jane Landry
                Roberta Malott
                Rita Smith


2002 Executive

President       Kathy Lake
Vice-President  Chris Corbett
Secretary       Bob Gibson
Treasurer       Margaret Jennings
Past President  Rick Deschamps

Directors       Pat Bovair
                Jane Landry
                Roberta Malott
                Rita Smith


2003 Executive

President       Kathy Lake/Christine Surtees
Vice-President  Karen Farrow
Secretary       Bob Gibson
Treasurer       Roberta Malott
Past President  Rick Deschamps

Directors       Pat Bovair
                Margaret Jennings


Back to Top


2004 Executive

President       Judy Ann Reid
Vice-President  Margaret Brown
Secretary       Christine Surtees
Treasurer       Roberta Malott
Past President  Christine Surtees

Directors:      Pat Bovair, Ontario Central                
                Margaret McConnell, Ontario West
                Donna Hunter, Ontario North
                Judy Weber, Ontario East
                


Back to Top


2005 Executive

President       Judy Ann Reid
Vice-President  Margaret Brown
Secretary       Christine Surtees
Treasurer       Roberta Malott
Past President  Christine Surtees

Directors:      Pat Bovair, Ontario Central                
                Margaret McConnell, Ontario West
                Donna Hunter, Ontario North
                Bob Gibson, Ontario East
                


Back to Top


2006 Executive

President       Judy Ann Reid
Vice-President  Lynda Woolley                   
Secretary       Christine Surtees
Treasurer       Roberta Malott
Past President  Christine Surtees

Directors:      Pat Bovair, Ontario Central                
                Margaret McConnell, Ontario West
                Christine Warden, Ontario North
                Bob Gibson, Ontario East
                


Back to Top


2007 Executive

President       Judy Ann Reid
Vice-President  Margaret Brown                  
Secretary       Christine Surtees
Treasurer       Roberta Malott
Past President  Christine Surtees

Directors:      Pat Bovair, Ontario Central
                Lee Ann Lambert, Ontario West
                Karen Farrow, Ontario North
                Bob Gibson, Ontario East
                
Back to Top


2008 Executive

President       Judy Ann Reid
Vice-President  Margaret Brown                  
Secretary       Christine Surtees
Treasurer       Roberta Malott
Past President  Christine Surtees

Directors:      Annelies Davis, Ontario Central
                Lee Ann Lambert, Ontario West
                Rita Smith, Ontario North
                Bob Gibson, Ontario East
                
Back to Top


2009 Executive

President       Judy Ann Reid
Vice-President  Catherine Bolahood                  
Secretary       Christine Surtees
Treasurer       Roberta Malott
Past President  Christine Surtees

Directors:      Annelies Davis, Ontario Central
                Lee Ann Lambert, Ontario West
                Rita Smith, Ontario North
                Bob Gibson, Ontario East
                


Back to Top


2010 Executive

President       Catherine Bolahood
Vice-President  Michelle Catenacci                  
Secretary       Christine Surtees
Treasurer       Roberta Malott
Past President  Judy Ann Reid

Directors:      Annelies Davis, Ontario Central
                Wendy Darlow, Ontario West
                Rita Smith, Ontario North
                Bob Gibson, Ontario East
                


Back to Top


2011 Executive

President       Catherine Bolahood
Vice-President  Michelle Catenacci                  
Secretary       Christine Surtees
Treasurer       Roberta Malott
Past President  Judy Ann Reid

Directors:      Annelies Davis, Ontario Central
                Marg Clark, Ontario West
                Rita Smith, Ontario North
                Bob Gibson, Ontario East
                


Back to Top


2012 Executive

President       Marg Clark
Vice-President  Lynda Woolley                              
Secretary       Christine Surtees
Treasurer       Roberta Malott
Past President  Vacant

Directors:      Annelies Davis, Ontario Central
                Elizabeth Gilmer, Ontario West
                Rita Smith, Ontario North
                Myra Brachfeld, Ontario East
                


Back to Top


2013 Executive

President       Marg Clark
Vice-President  Lynda Woolley                              
Secretary       Christine Surtees
Treasurer       Roberta Malott
Past President  Vacant

Directors:      Annelies Davis, Ontario Central
                Elizabeth Gilmer, Ontario West
                Rita Smith, Ontario North
                Myra Brachfeld, Ontario East
                


Back to Top


2014 Executive

President       Lynda Woolley
Vice-President  Tamara Follett                             
Secretary       Christine Surtees
Treasurer       Roberta Malott

Directors:      Annelies Davis, Ontario Central
                Walter McCarthy, Ontario West
                Rita Smith, Ontario North
                Myra Brachfeld, Ontario East
                


Back to Top


2015 Executive

President       Lynda Woolley
Vice-President  Tamara Follett                             
Secretary       Christine Surtees
Treasurer       Roberta Malott

Directors:      Annelies Davis, Ontario Central
                Judy Maltby, Ontario West
                Rita Smith, Ontario North
                Myra Brachfeld, Ontario East
                


Back to Top


2016 Executive

President       Walter McCarthy (effective Nov. 2, 2016)
Vice-President  Jane Landry                                
Secretary       Christine Surtees
Treasurer       Roberta Malott

Directors:      Annelies Davis, Ontario Central
                Judy Maltby, Ontario West
                Rita Smith, Ontario North
                Myra Brachfeld, Ontario East
                


Back to Top


2017 Executive

President       Walter McCarthy
Vice-President  Jane Landry                                
Secretary       Christine Surtees
Treasurer       Roberta Malott

Directors:      Annelies Davis, Ontario Central
                Judy Maltby, Ontario West
                Rita Smith, Ontario North
                Myra Brachfeld, Ontario East
                


Back to Top











1991 Specialty

Location           Cornwall
Date               September 1, 1991
Judge              Shirley Limoges
Entry              10 (2-4-2-2)

Best of Breed      CH Might Dainti Lord Pom
Best of Opposite   CH Pomsprings Pink Cadillac
Best of Winners    Cristyhill's Put'N On The Ritz

Winners Dog        Cristyhill's Put'N On The Ritz
Winners Bitch      Might Ty Dainti Just Fur You

Best Puppy         CH Pomsprings Pink Cadillac


Back to Top


1992 Specialty

Location           London
Date               October 17, 1992
Judge              E. Klinckhardt
Entry              12 (4-3-3-2)

Best of Breed      CH Rhynstone Ravishing Rick
Best of Opposite   Bavanew's Pretty Woman
Best of Winners    Blake's Marshire Renegade

Winners Dog        Blake's Marshire Renegade
Winners Bitch      Bavanew's Pretty Woman

Brood Bitch        Trievon Desert Storm

Sweeps Judge       Judge's name not in paper archive files
Best in Sweeps     BK's Eye of the Storm


Back to Top


1993 Specialty

Location           Cornwall
Date               September 5, 1993
Judge              Jane Forsyth
Entry              15 (4-3-5-3)

Best of Breed      CH Chinadoll's Sudden Impact
Best of Opposite   CH Bavanew's Timeless Charmer
Best of Winners    Fluffalove's Storm Trooper

Winners Dog        Fluffalove's Storm Trooper
Winners Bitch      Fluffalove's Exclusive Design

Best Puppy         CH Chinadoll's Sudden Impact

Brood Bitch        CH Bavanew's Jenny of Chinadoll
Veteran            CH Foxy's Pounce de Leon

Brace              CH Chinadoll's Sudden Impact
                   CH Chinadoll's Handle With Care


Back to Top


1994 Specialty

Location           Cornwall
Date               September 4, 1994
Judge              Betty Krause
Entry              11 (4-2-4-1)

Best of Breed      Chriscendo Cliffhanger
Best of Opposite   Fluffalove's Exclusive Design
Best of Winners    Chriscendo Cliffhanger

Winners Dog        Chriscendo Cliffhanger
Winners Bitch      Fluffalove's Exclusive Design

Best Puppy         Chriscendo Cliffhanger

Brood Bitch        CH Marshire's MS Crystal Amiga

Brace              CH Marshire's MS Crystal Amiga
                   CH Drain's Distinguished Doozer

Sweeps Judge       Glen Stark
Best in Sweeps     Chriscendo Centre Stage


Back to Top


1995 Specialty

Location           Cornwall
Date               September 3, 1995
Judge              Margaret E. Robertson
Entry              16 (1-4-6-5)

Best of Breed      CH Chinadoll's Sudden Impact
Best of Opposite   CH Pomamania's Miny Pearl
Best of Winners    Bonsai Black Magic

Winners Dog        Bonsai Magic Man
Winners Bitch      Bonsai Black Magic

Best Puppy         CH Starfire's I'm Sexy Too

Brace              CH Marshire's MS Crystal Amiga
                   CH Drain's Distinguished Doozer

Sweeps Judge       Patricia Dickson
Best in Sweeps     Freelance New Venture at Cusona


Back to Top


1996 Specialty

Location           Cornwall
Date               August 31, 1996
Judge              Lawrence  Stanbridge
Entry              11 (3-2-4-2)

Best of Breed      CH Fluffalove's Storm Trooper
Best of Opposite   CH Jolvin's Wish Upon A Star
Best of Winners    Crestwood's Sir Prize

Winners Dog        Crestwood's Sir Prize
Winners Bitch      Chinadoll's Gold Damascusroad

Best Puppy         CH Jolvin's Wish Upon A Star

Sweeps Judge       Elizabeth Dupuis
Best in Sweeps     CH Jolvin's Wish Upon A Star


Back to Top


1997 Specialty

Location           Long Sault
Date               August 23, 1997
Judge              Catherine Debruyne
Entry              13 (5-1-5-2)

Best of Breed      CH Starfire's I'm Sexy Too
Best of Opposite   CH Marshire's Ms. Crysatl Amiga
Best of Winners    Fluffalove's Timmy Too

Winners Dog        Fluffalove's Timmy Too
Winners Bitch      Freelance's Ruby at Pomamania

Best Puppy         Freelances' Ruby at Pomamania


Back to Top


1998 Specialty

Location           Kingston
Date               July, 1998
Judge              James G. Reynolds
Entry              27 (8-8-7-4)

Best of Breed      CH Jolvin's Legacy of Ginger
Best of Opposite   CH Chinadoll Bette Midler
Best of Winners    Jolvin's Simply Bodacious

Winners Dog        Glen Iris Toy Story of Tim-Sue
Winners Bitch      Jolvin's Simply Bodacious

Best Puppy         Jolvin's Simply Bodacious

Veteran            CH Marshire's Ms. Crystal Amiga

Sweeps Judge       Peter Keuning
Best in Sweeps     D-N-H's Talk'n About A Rebel


Back to Top


1999 Specialty

Location           Kingston
Date               July 24, 1999
Judge              Darrel Baker
Entry              45 (18-17-7-3)

Best of Breed      CH Jolvin's Legacy of Ginger
Best of Opposite   CH Foxworth Five Star Tradition
Best of Winners    Cricket's Bobbie Sox Special
Award of Merit     CH Suber's Presents Atom Ant
Award of Merit     CH Chinadoll Bette Midler

Winners Dog        Jan-Shars Dudly Doright
Winners Bitch      Cricket's Bobbie Sox Special

Best Puppy         Jan-Shars Dudly Doright

Veteran            CH Drain's Distinguished Doozer

Sweeps Judge       Olga Baker
Best in Sweeps     Foxworth Fanfare


Back to Top


2000 Specialty

Location           Belleville
Date               October 21, 2000
Judge              Virginia Lyne
Entry              19 (7-6-6-0)

Best of Breed      CH Pomamania's Buba Licious
Best of Opposite   Freelance's Dreamweaver
Best of Winners    Freelance's Dreamweaver
Award of Merit     CH Chrystalton Pomkees Beauchoisy

Winners Dog        Ridderikhoff Diamond in the Ruff
Winners Bitch      Freelance's Dreamweaver

Best Puppy         CH Flashingstar Parting Shot



Sweeps Judge       Carol Froats

Puppy Sweeps
Best in Sweeps     CH Flashingstar Parting Shot
Best of Opposite   Freelance's Dreamweaver

Breeder's Sweeps
Best in Sweeps     CH Pomamania's Buba Licious

Veteran Sweeps
Best in Sweeps     CH Pomamania's Miny Pearl




Back to Top


2001 Specialty

Location           Peterborough
Date               June 30, 2001
Judge              Clinton Harris
Entry              18 (4-7-7-0)

Best of Breed      CH Donpets' Thunder Bolt
Best of Opposite   Bavanews's Weepawz Magic Genz
Best of Winners    Stolanne's Back Talk   

Winners Dog        Stolanne's Back Talk   
Winners Bitch      Bavanews's Weepawz Magic Genz

Best Puppy         Elan's Centurion              



Sweeps Judge       Sandra Anderson

Puppy Sweeps
Best in Sweeps     CH Babydoll's Boy Toy        




Back to Top




2002 Specialty

Location           Kingston
Date               July 27, 2002
Judge              Geraldine Taylor
Entry              24 (7-12-2-3)

Best of Breed      CH Cricket's Bobbie Sox Special
Best of Opposite   CH Flashingstar's Parting Shot
Best of Winners    Sasparilla Sweet & Sassy  

Winners Dog        Exotic Triple Decker Thunderbolt   
Winners Bitch      Sasparilla Sweet & Sassy

Best Puppy         Sasparilla Sweet & Sassy               

Best Veteran       CH Freelance's I'm A Pickle Too


Sweeps Judge       Carol Froats (emergency replacement)

Puppy Sweeps
Best in Sweeps     Pomamania's Ringo Kidd     
Best of Opposite   Sasparilla Sweet & Sassy



Back to Top


2003 Specialty

Location           Kingston
Date               July 27, 2003
Judge              Jacqueline Rusby
Entry              33 (9-14-7-3)

Best of Breed      CH Foxworth Fast Lane
Best of Opposite   CH Jolvin's Crown Princess
Best of Winners    Paugh Prints's Strut'n N Style  

Winners Dog        Paugh Prints's Strut'n N Style   
Winners Bitch      Sabu Too Hot to Handle

Best Puppy         CH Jolvin Crown Jewel               

Best Veteran       CH Pomamania's Miny Pearl


Sweeps Judge       Peter Keuning

Puppy Sweeps
Best in Sweeps     Paugh Prints's Strut'n N Style     
Best of Opposite   Pipertown's Charm and Glory



Back to Top


2004 Specialty

Location           Kingston
Date               July 24, 2004
Judge              Thora Brown
Entry              28 (11-11-4-2)

Best of Breed      CH Pomamania's Buba Licious
Best of Opposite   Showin's Cry Wolf Cry Wolf
Best of Winners    Showin's Cry Wolf Cry Wolf  

Winners Dog        D-N-H's One More Rebel In Camelot 
Winners Bitch      Showin's Cry Wolf Cry Wolf

Best Puppy         Elan's Impersonator               

Best Veteran       CH Fluffalove's Guilty As Sin


Sweeps Judge       Tom Curly

Puppy Sweeps
Best in Sweeps     Elan's Impersonator    
Best of Opposite   Monarc's Dancin In The Dark



Back to Top


2005 Specialty

Location           Bradford
Date               August 7, 2005
Judge              Isobel Knight
Entry              23 (9-6-6-2)

Best of Breed      CH Mountain Crest Friday's Special
Best of Opposite   Monarc's I'm For Show Only
Best of Winners    Monarc's I'm For Show Only  

Winners Dog        Mountain Crest Daily Special  
Winners Bitch      Monarc's I'm For Show Only

Best Puppy         Monarc's I'm For Show Only            

Best Veteran       CH Fluffalove’s Guilty As Sin


Sweeps Judge       Karen Cram

Puppy Sweeps       
Best in Sweeps     CH Flashingstar Top Of The Class     
Best of Opposite   Mtn Rest Q’N Latifah Of Lenette



Back to Top


2006 Specialty

Location           Bradford
Date               August 12, 2006
Judge              Eva Whitmore
Entry              xx (x-x-x-x)

Best of Breed      CH Chriscendo Coldplay (M)
Best of Opposite   CH Paugh Print's Blond Bombshell (F) 
Best of Winners    Starlight's Fun Time (M)  

Winners Dog        Starlight's Fun Time 
Winners Bitch      Doreen Von Zius 

Best Puppy         CH Chriscendo Coldplay (M)           

Best Veteran       CH Pinecrest's Ostentacious (M)


Sweeps Judge       Margaret Brown

Puppy Sweeps       
Best in Sweeps     CH Chriscendo Coldplay (M)     
Best of Opposite   CH Foxworth Face The Music (F)

Back to Top


2007 Specialty

Location           Chatham
Date               November 17, 2007
Judge              Ed Wild
Entry              21 (10-6-3-2)

Best of Breed      CH Jolvin Good To Go (F)
Best of Opposite   CH Pinecrest's Mannequin (M) 
Best of Winners    Jolvin Regal Repetition (M)  

Winners Dog        Jolvin Regal Repetition 
Winners Bitch      Jolvin Regal Resolution 

Best Puppy         Jolvin Regal Repetition (M)           

Best Veteran       CH Warrior Princess Bebe (F)



Back to Top


2008 Specialty

Location           Sarnia 
Date               July 5, 2008
Judge              Doris Willis
Entry              21 (7-3-7-4)

Best of Breed      CH Foxworth Five Card Stud (M)
Best of Opposite   CH Pomhaven's Don't Talk Back (F) 
Best of Winners    Sugarland's Marionette of Ansaro (F)  

Winners Dog        Pondside's I'm A Tadpole (M)
Winners Bitch      Sugarland's Marionette of Ansaro (F) 

Best Puppy         CH Royal Tee Reign To Fame (M)           

Best Veteran       CH Pondside High Voltage CD CGN (M)


Sweeps Judge       Laurie Campbell

Puppy Sweeps       
Best in Sweeps     Pinecrest's Oh Mm Darling (F)  
Best of Opposite   Posh's The Transformer O (M)



Back to Top


2009 Specialty

Location           Kingston 
Date               July 26, 2009
Judge              William D. (Sandy) Gunn  
Entry              35 (11-9-11-4)

Best of Breed      CH Malashel’s McDreamy (M)
Best of Opposite   CH Jolvin’s Hot on your Heels (F)
Best of Winners    He-She’s What Women Want (M)  

Winners Dog        He-She’s What Women Want (M)
Winners Bitch      Royal Tee Beautiful Princess (F)

Best Puppy         Royal Tee Beautiful Princess (F)

Best Veteran       Ch. Fluffalove’s Guilty as Sin (M)
Award of Merit     Ch. Fluffalove’s Guilty as Sin (M)

Bred-by Exhibitor  He-She’s What Women Want (M)


Sweeps Judge       Carol Froats

Puppy Sweeps       
Best in Sweeps     Pomamania’s Safari Glass Tiger (M)   
Best of Opposite   Jan-Shars Lydia is Lucky You Too (F)
 


Back to Top


2010 Specialty

Location           Kingston 
Date               July 24, 2010
Judge              Mr. Robert Denis  
Entry              19 (10-3-4-2)

Best of Breed      CH. Babydoll Meanr Thn'A Jnkyrd Dog (M)
Best of Opposite   CH. Jan-Shars Lydia Is Lucky You Too (F)
Best of Winners    Great Rivers Bad T-D-Beau-n's (M)  

Winners Dog        Great Rivers Bad T-D-Beau-n's (M)
Winners Bitch      Ben-Cher's Twilight Bella (F)

Best Puppy         CH. Cheyennes Diva At Kristari (F)

Best Veteran       CH. Pondside High Voltage CD. CGN. RA (M)

Bred-by Exhibitor  Pomkees Perfect Storm (M)


Sweeps Judge       Diane Bell Curley

Puppy Sweeps       
Best in Sweeps     CH. Cheyennes Diva At Kristari (F)   
Best of Opposite   I Nottinghills Wilde Orange Pekoe (M)
 


Back to Top


2011 Specialty

Location           Kingston 
Date               June 18, 2011
Judge              Mrs. Letitia Bett  
Entry              14 (3-4-5-2)

Best of Breed      CH. Pinecrest Chriscendo Sequin (F)
Best of Opposite   CH. Jandala Drifting Mist (M)
Best of Winners    Pinecrest I Get Back Up Again (M)

Winners Dog        Pinecrest I Get Back Up Again (M)  
Winners Bitch      Pinecrest Burn Baby Burn (F)

Best Puppy         CH. Pinecrest Chriscendo Sequin (F)

Best Veteran       CH. Pondside Wings of an Angel CD CGN RAE (F)
Award of Merit     CH. Babydoll Meanr Thn'A Jnkyrd Dog (M)

Bred-by Exhibitor  Weepawz Sparking Krystal (F)


Sweeps Judge       Mr. Michael Guy

Puppy Sweeps       
Best in Sweeps     Babydoll's Bring Me My Crown (F)   
Best of Opposite   Pinecrest I Get Back Up Again (M)
 


Back to Top


2012 Specialty

Location           Orono
Date               June 9, 2012
Judge              Mr. Richard Lopaschuk
Entry              26 (10-10-4-2)

Best of Breed      CH. Silhouette's Sixth Sense
Best of Opposite   CH. Pinecrest's Private eye
Best of Winners    Kristari's Divine Sense

Winners Dog        Mythical Easy to Heck Cept
Winners Bitch      Kristari's Divine Sense

Best Puppy         Kristari's Divine Sense
 
Best Veteran       Ch Pondside Wings of an Angel CD CGN RAE1

Bred-by Exhibitor  Kristari's Divine Sense (F)


Sweeps Judge       Sue Betts

Puppy Sweeps       
Best in Sweeps     Kristari's Divine Sense
 


Back to Top


2013 Specialty

Location           Tillsonburg
Date               August 9, 2013
Judge              Mr. Roberto Velez-Picot
Entry              20 (3-6-8-3)

Best of Breed      CH. Pomywoods Pretty Boy Floyd
Best of Opposite   Joy Box Bonnie of Lenette  
Best of Winners    Joy Box Bonnie of Lenette

Winners Dog        Winterhaven The Ladies Man
Winners Bitch      Joy Box Bonnie of Lenette

Best Puppy         Joy Box Bonnie of Lenette
 
Best Veteran       CH. Pomkees Peak of Perfection
Select Dog         CH. Sugarlamb's Rules of Engagement
Select Bitch       Sugarlamb's Uptown Girl
Bred-by Exhibitor  Winterhaven Chasin Dreams   


Sweeps Judge       Mrs. N. Bennett

Puppy Sweeps       
Best in Sweeps     CH. Babydoll's B'Cuz I'm Fab
BOS in Sweeps      Alexandroff Bomb of Attraction


Back to Top


2014 Specialty

Location           Milton     
Date               August 9, 2014 
Judge              Maribel Sy                
Entry              7 (1-1-3-2)

Best of Breed      GCH. Sugarlamb's Rules of Engagement
Best of Opposite   CH. Sugarlamb's Trend Setter
Best of Winners    Kristari's Great Gatsby   

Winners Dog        Kristari's Great Gatsby   
Winners Bitch      Winterhaven Chasin Dreams

Best Puppy         Kristari's Great Gatsby
 
Best Veteran       CH. Pomkees Peak of Perfection
 
Bred-by Exhibitor  Winterhaven Chasin Dreams   


Sweeps Judge       Nancy Patterson

Puppy Sweeps       
Best in Sweeps     Winterhaven Chasin Dreams  


Back to Top











2015 Boosters #1

Location           Caledonia
Date               August 8, 2015   
Judge              Mr. W. Rodigues Umana
Entry              10 (3-5-2-0)

Best of Breed      Son Shine's Kiote Shadow
Best of Opposite   Pomywoods Prairie Pandora  
Best of Winners    Winterhaven Wish Upon A Star  

Winners Dog        Son Shine's Kiote Shadow
Winners Bitch      Pomywoods Prairie Pandora

Best Puppy         Son Shine's Kiote Shadow

Select             CH. Pomkees Perfect Storm

Bred-by Exhibitor  Winterhaven Wish Upon A Star  


Back to Top


2015 Boosters #2

Location           Caledonia
Date               August 9, 2015   
Judge              Jean-Paul Kerihuel   
Entry              8 (1-5-2-0)

Best of Breed      Son Shine's Kiote Shadow
Best of Opposite   Pomywoods Prairie Pandora  
Best of Winners    Winterhaven Wish Upon A Star  

Winners Dog        Son Shine's Kiote Shadow
Winners Bitch      Pomywoods Prairie Pandora

Best Puppy         Son Shine's Kiote Shadow

Select             CH. Pomkees Perfect Storm

Bred-by Exhibitor  Winterhaven Wish Upon A Star  


Back to Top


2016 Boosters #1

Location           Caledonia
Date               August 6, 2016   
Judge              Joyce Love            
Entry              10 (1-5-3-1)
                   2BP    (2-0)

Best of Breed      CH. Pomywoods Prairie Pandora
Best of Opposite   CH. Pomhaven's Shogun Warrior
Best of Winners    Kristari's Easy Does It         

Winners Dog        Winterhaven's Gift At Charis
Winners Bitch      Kristari's Easy Does It 

Best Puppy         Pomywoods Pretty Perfection

Select             CH. Kristari's Wicked Dreams

Best Baby Puppy    Son Shine Mojo Dunnit                                    


Back to Top


2016 Boosters #2

Location           Caledonia
Date               August 8, 2016   
Judge              Luis Pinto Teixeira   
Entry              11 (1-5-4-1)
                   2BP    (2-0)

Best of Breed      GCH. Tinyprints Watch Me Win  
Best of Opposite   Kristari's Easy Does It         
Best of Winners    Pomywoods Pretty Perfection

Winners Dog        Winterhaven's Gift At Charis
Winners Bitch      Pomywoods Pretty Perfection

Best Puppy         Pomywoods Pretty Perfection

Select             CH. Kristari's Wicked Dreams

Best Baby Puppy    Son Shine Mojo Dunnit                                    


Back to Top












Copyright© All Rights Reserved, Pomeranian Club of Ontario (PCOO), 2016